top of page

PADEREWSKI  INSPIRACJE  

na dwie klawiatury i wibrafon 

Artur Dutkiewicz - fortepian 

Michał Szymanowski - fortepian 

Karol Szymanowski – wibrafon (Bass Vibe) 

Premierowe wykonanie programu miało miejsce 10 listopada 2017 roku w Teatrze Stanisławowskim w Warszawie podczas Międzynarodowego Festiwalu I.J. Paderewskiego.

Projekt PADEREWSKI INSPIRACJE  tworzą wybitny pianista jazzowy, improwizator Artur Dutkiewicz, wirtuoz wibrafonu - prof. Karol Szymanowski oraz znakomity pianista klasyczny młodego pokolenia Michał Szymanowski.

 

Artyści przedstawią wybrane kompozycje I. J. Paderewskiego  zarówno  w oryginale na fortepian, w aranżacjach jazzowych na fortepian, jak i w formie transkrypcji na specjalnie skonstruowanym wibrafonie, poszerzonym o najniższą oktawę marimby (Bass Vibe). 

 

Zespół zaprezentuje też opracowania utworów mistrza, dokonane przez Artura Dutkiewicza, na trzy instrumenty, co stworzy inspirującą, niecodzienną kolorystyczną brzmieniową jakość. 

 

Poszczególne tematy z dzieł Paderewskiego są inspiracją do rozwinięcia w formie swobodnej improwizacji przy pomocy jazzowego języka muzycznego wykorzystując fakt, że muzycy są też improwizatorami.  

 

Główną bazą do twórczego rozwinięcia stanowią utwory Paderewskiego mające polski charakter, wykorzystujące ludowe korzenie, eksponujące polską śpiewność, połączoną        

z rytmami ludowymi. Właśnie rytm jest elementem wspólnym z muzyką jazzową co pozwoliło łączyć te dwa światy, płynnie przechodzić z jednego w drugi aby stworzyć nową oryginalną całość przy zastosowaniu różnorodnych środków wyrazu.

 

Program

Polonez H-dur op. 9

Legenda As-dur op.16

Nokturn B-dur op.16 

Mazurek A-dur op. 9 

Theme Varie op.16 

Menuet G-dur op.14  

temat z Koncertu fortepianowego A moll op.17

 

Częścią programu może być wykonanie przez Michała Szymanowskiego wraz z orkiestrą koncertu fortepianowego A-mol op 17 I. J. Paderewskiego połączone z improwizacjami Artura Dutkiewicza  pomiędzy kolejnymi częściami koncertu.

bottom of page