top of page

Artur Dutkiewicz Quartet 

Tribute to TOMASZ SZUKALSKI 

 Artur Dutkiewicz - fortepian 

 Radek Nowicki - saksofon tenorowy 

 Adam Kowalewski - kontrabas 

 Krzysztof Dziedzic - perkusja 

Program poświęcony Tomaszowi Szukalskiemu (1943 - 2012) - najwybitniejszemu polskiemu saksofoniście tenorowemu, legendzie polskiego jazzu, postaci charyzmatycznej i niezwykle barwnej. 

Jego charakterystyczny, odznaczający się ogromną siłą i ekspresją dźwięk saksofonu, tworzący indywidualny styl, zabrzmiał na ponad 100 polskich i europejskich nagraniach płytowych. Współpracował z takimi gwiazdami jak Tomasz Stańko, Edward Vesalla, Terje Rypdal, Palle Daniellson, Dave Holland, Józef Skrzek, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Czesław Niemen, Tadeusz Nalepa.
Połączenie słowiańskiej śpiewności i ciepła oraz buntowniczej drapieżności w grze były odzwierciedleniem jego niezwykle barwnej osobowości. Jego muzyka była i jest inspiracją dla wielu instrumentalistów w Polsce i na świecie.


Ostatnim stałym zespołem Tomasza Szukalskiego był kwartet w składzie: Artur Dutkiewicz, Adam Kowalewski, Krzysztof Dziedzic. Występowali razem przez ponad 10 lat. W 2008 roku Kwartet odbył ostatnią trasę koncertową (12 koncertów), rozpoczynając w Polsce i docierając aż na Syberię: od Orenburga, przez Krasnojarsk, Irkuck aż do Ułan Ude, pod granicę z Mongolią.


Artur Dutkiewicz - pianista i kompozytor, wieloletni przyjaciel Tomasza Szukalskiego, przez 25 lat występował z nim w kwartecie oraz  w duecie.

„Ambasador  jazzu” /Jazz Forum 2012/, jest jednym z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych.

Koncertował w ponad 60 krajach na całym świecie od USA przez Europę, Afrykę po Chiny, Australię i Nową Zelandię.
Występował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie m.in.: Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Duesseldorf Jazz Rally, World Culture Festival – Berlin, Notturni in Palestro Festival – Mediolan, BJ Ninegates Jazz Festival – Pekin, Kontu Festival - Helsinki, Quimera Festiwal – Meksyk, Utsav Jazz Festival – New Delhi, Melbourne Int. Jazz Festival.


Krzysztof Dziedzic – perkusista, jedna z najbardziej kolorowych postaci współczesnej sceny jazzowej w naszym kraju.

Oprócz współpracy z Tomaszem Szukalskim był także członkiem zespołu Nigela Kennedy, koncertował m.in. z Januszem Muniakiem, Piotrem Wojtasikiem, Jarkiem Śmietaną, Henrykiem Miśkiewiczem, Karen Edwards.  W 2017 roku ukazała się jego pierwsza autorska płyta „Tempo”.


Adam Kowalewski to kontrabasista, kompozytor oraz wykładowca Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Przez 7 lat występował w zespole Nigela Kennedy dając liczne koncerty        w całej Europie a także w Japonii, Chinach, Korei Południowej, Australii. Współpracował także z takimi gwiazdami jak Bennie Maupin, Eddie Henderson, Gary Bartz, John Abercrombie, Jeff Beck, John Purcell, Kevin Mahogany.


Do zespołu dołączył saksofonista tenorowy Radek Nowicki, którego Szukalski wyróżniał, jako jednego z niewielu saksofonistów młodego pokolenia, kontynuujących tradycję mistrzów. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, występował na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce          i Europie. Jest liderem zespołu Radek Nowicki Quartet. 

Program koncertu obejmuje repertuar, który wykonywał Kwartet Tomasza Szukalskiego oraz utwory Artura Dutkiewicza dedykowane przyjacielowi.
Podczas koncertu wyświetlane są zdjęcia z różnych okresów działalności saksofonisty.
Klimat koncertu jest wyjątkowy, czuje się obecność Mistrza Szukalskiego.

https://youtu.be/qhWO8pEJkeQ 
https://youtu.be/Qfrd4P3nF4w 
https://youtu.be/YlPbLzG3ioA 

 

bottom of page