top of page

AUDIOVISUAL MISTERIUM

NOVOSIELSKI


Artur Dutkiewicz - fortepian

Michał Barański / Andrzej Święs - kontrabas

Sebastian Kuchczyński - perkusja

Andrzej Wąsik - wizualizacje

W 100 rocznicę urodzin rok 2023 został ogłoszony rokiem Jerzego Nowosielskiego, jednego z najwybitniejszych malarzy polskich XX wieku a także filozofa i teoretyka sztuki.

Jego malarstwo stało się inspiracją dla pianisty improwizatora Artura Dutkiewicza do przedstawienia utworów o charakterze kontemplacyjnym, skomponowanych na fortepian, kontrabas i perkusję, łączących elementy muzyki improwizowanej, współczesnej, klasycznej i jazzu. Powstał projekt "NOWOSIELSKI Audiovisual Misterium”.


Inspiracją muzyczną jest twórczość mistrzów z kręgu polskiej i światowej muzyki odwołującej się do sfery sacrum, takich jak: Wacław z Szamotuł, Henryk Mikołaj Górecki, Hildegarda z Bingen, Arvo Part, Komitas - kompozytor ormiański, śpiewy z różnych tradycji np. śpiew cerkiewny, gregoriański, bizantyjski, sanskryckie mantry a nawet medytacyjna muzyka Johna Coltrane’a.


Muzyka Artura Dutkiewicza łączy świat zewnętrzny z wewnętrznym otwierając przestrzeń na połączenie z samym sobą a tym samy z całym wszechświatem.

Kompozycje, w których dominuje piękno powściągliwości, czerpią z tradycji wschodu i zachodu, podobnie jak sztuka Jerzego Nowosielskiego łączy sacrum i profanum wschodu i zachodu.


Podczas koncertów wyświetlane są, zsynchronizowane z dźwiękiem, tworzone „na żywo" przez malarza i artystę wizualnego - Andrzeja Wąsika kolaże i wizualizacje z fragmentami obrazów Jerzego Nowosielskiego w formie wielkoformatowych video projekcji.


Połączenie prezentacji dzieł Jerzego Nowosielskiego z kontemplacyjną muzyką Artura Dutkiewicza tworzy wyjątkowe audiowizualne misterium, które jesienią 2023 usłyszymy i zobaczymy w kilkunastu salach koncertowych w Polsce.

*Obrazy Jerzego Nowosielskiego użyte w wizualizacjach pochodzą ze zbiorów Galerii Starmach w Krakowie oraz Cerkwi Prawosławnej Zaśnięcia NMP w Krakowie (fot. Marian Curzydło)


Comments


bottom of page